Covid-19, ventilasjon, inneklima og Co2 måling – Dette vet SINTEF nå.
- Illustrasjon: «Visuelt sammendrag» av articling til Lin & Marr 2020. (C) American chemical society
SINTEF publikasjon av Sverre Bjørn Holøs 18.juni 2021
I mars 2020 publiserte SINTEF et blogginnlegg der Holøs uttrykte noen synspunkter om ventilasjon, inneklima og Covid 19. Mye har skjedd i de 15 månedene som har gått, og her kommer en oppdatering på bakgrunn av det de har lært siden sist.
Kortversjonen av ny lærdom er:
- Ventiler så godt som mulig. Sommerstid er det ingen grunn til å være beskjeden med ventileringen.
- Vinterstid kan det tas hensyn til oppvarming, tørr luft og utendørs luftforurensning og unngå omluft.
- Sørg for ventilering minst to timer før rom tas i bruk, og bruk temperaturstyring og varmegjenvinning som vanlig.
- Dersom behovsstyringen kobles ut, slik noen har anbefalt, vil lufta følge letteste rute, og noen rom kan få lite luft. Det er derfor viktig at man ikke kobler ut behovsstyringen av disse anleggene, men heller endrer settpunkt slik at luftmengdene raskt økes når rom tas i bruk.
- Ventilasjon er lurt, luftrensing kan bidra. Hovedregelen er altså at ventilasjon ikke erstatter avstand, og at avstand ikke erstatter ventilasjon.
- Dobbel avstand er ikke dobbelt så trygt
- Bruk munnbind dersom det ikke er mulig å holde avstand
- Nå har vi beviset: Du skal holde deg hjemme om du er syk. Den beste måten å unngå forurenset inneluft på er alltid å holde forurensningskilden unna, og hvis du er smittet er det du som er forurensningskilde.
KONTAKT GREENBUILT FOR
- Miljøledelse konsultasjon
- Synliggjør miljødokumenterte prosjekt eller produkt fra kr 0
- Finn anerkjente miljøløsninger i nedtrekksmenyer og artikler
Hold deg oppdatert på miljøløsninger ved å melde deg på vårt Nyhetsbrev eller følge oss på Facebook, Instagram, LinkedIn!
+47 47847774 / post@greenbuilt.no